Wybory
Samorządowe 2014

Wybory Samorządowe 2014
Dla inwestora
Mapa - ulotka informacyjna o Gminie Żórawina
Zakład Opieki Zdrowotnej w Żórawinie
Gminny Zakad Gospodarki Komunalnej w Żórawinie
Związek Międzygminny Ślęza-Oława
Gazetka Gminna - Żórawina Nasza Gmina
Strona Lokalnej Grupy Działania LIDER A4
Serwis BAZAA4.INFONarodowe Siły Rezerwowe

Aktualności z naszej Gminy  2014-10-22
  Informacja o terminie sesji Rady Gminy Żórawina

     XLI sesja Rady Gminy Żórawina VI kadencji odbędzie się w dniu 30 października 2014r. -czwartek- o godzinie 15.00 w Gminnym Centrum Kultury w Żórawinie przy al. Niepodległości.
Porządek obrad sesji dostępny jest na naszej stronie internetowej w zakładce menu Rada Gminy -> Terminy sesji.
Zapraszamy.

Czytaj dalej..  2014-10-22
  Wyniki konsultacji projektu Programu Współpracy Gminy Żórawina w 2015 r. z Organizacjami Pozarządowymi

     Wyniki konsultacji projektu Programu Współpracy Gminy Żórawina w 2015 r. z Organizacjami Pozarządowymi oraz Podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zostały zamieszczone na Biuletynie Informacji Publicznej.

Szczegółowe informacje

Czytaj dalej..  2014-10-22
  Modernizacja szkolnego placu zabaw w Rzeplinie

     Zakończyła się "Modernizacja szkolnego placu zabaw w Rzeplinie" współfinansowana z Rządowego Programu "Radosna Szkoła".

Usługa, którą wykonała firma Inter-Flora Sp. z. o.o. z Siechnic obejmowała dostawę i montaż: zestawu urządzeń z przeznaczeniem do zabaw i ćwiczeń wraz z utworzeniem syntetycznej warstwy bezpiecznej.

Przyszkolny plac został wyposażony w następujące elementy:
- zestaw zabawowy integracyjny,
- podwójną huśtawkę,
- sprężynowca,
- samochód mini,
- kładkę linową,
- ławkę metalowo-drewnianą z oparciem.

Korzystanie z urządzań określa regulamin.
Koszt całkowity: 91 506,00 zł/brutto. Kwota dofinansowania wyniosła 50 %.
Powstał plac zabaw z prawdziwego zdarzenia: bezpieczny, funkcjonalny a przy tym estetyczny.
Mateusz Królewicz

Czytaj dalej..  2014-10-21
  Apel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie zbiórki zniczy w ramach akcji "Znicz na Wschód"

     Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice.

Zbliża się 1 listopada – dzień pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach.
Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pomoc i naszą pamięć.
Dolnośląscy uczniowie w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA od 5 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Wrocław zawożą je na Ukrainę i Wileńszczyznę.

Szczegółowe informacje o Akcji

Czytaj dalej..  2014-10-20
  Informacja w sprawie dnia wolnego od pracy

     Zgodnie z zarządzeniem nr 46/2014 Wójta Gminy Żórawina dzień 10 listopada 2014r. będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Gminy Żórawina, w zamian za dzień 1 listopada 2014r. - święto, które w bieżącym roku przypada w sobotę.

Czytaj dalej..  2014-10-20
  Utrudnienia w ruchu związane z przebudową ulic: Sportowej, Gimnazjalnej i Kopernika w Żórawinie

     W związku z rozpoczętą przebudową ulic: Sportowej, Gimnazjalnej i Mikołaja Kopernika w Żórawinie informujemy, że mieszkańcy muszą liczyć się z występującymi utrudnieniami w ruchu, szczególnie w okolicach Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Prace budowlane potrwają do końca bieżącego roku.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Czytaj dalej..  2014-10-10
  Remont autostrady A4 na odcinku Bielany Wrocławskie-Krajków

     W dniu 07.08.2014 r. Gmina Żórawina wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i innych instytucji z pismem nr UG-IT.7201.135.2014.DH w sprawie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach powiatowych i wojewódzkich podczas trwania remontu autostrady A4 na odcinku Bielany Wrocławskie-Krajków.
W wyniku braku jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony w/w instytucji, Gmina Żórawina zwróciła się w dniu 22.09.2014 r. z pismem nr UG-IT.7201.135.1.2014.DH do Wydziału Infrastruktury Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W załączeniu odpowiedź Wojewody na niniejsze pismo.

Informacja

Czytaj dalej..  2014-10-09
  Głosowanie na członków Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

     Szanowni Państwo,
Zapraszamy do głosowania na członków Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego reprezentujących organizacje pozarządowe.
Poniżej prezentujemy "Regulamin głosowania na członków Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego" oraz listę kandydatów organizacji pozarządowych na członków DRDPP.

Szczegółowe informacje

Czytaj dalej..  2014-10-07
  Kondolencje

     

Pogrążonej w smutku rodzinie

oraz naszej Drogiej Koleżance

Radnej Małgorzacie Różewicz

wyrazy najgłębszego współczucia z powodu śmierci
Ojca

składają
Przewodniczący Rady Gminy Żórawina
oraz Radni Gminy Żórawina


Czytaj dalej..  2014-10-06
  ZŁOTE CHŁOPAKI Z RZEPLINA

     W dniu 05 października 2014 roku, na zaproszenie zaprzyjaźnionego naszej jednostce Komendanta Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Strzelinie - druha Jana Klusaka, drużyna naszych młodzików wystartowała w czwartych gminnych zawodach sportowo-pożarniczych MDP w Nowolesiu (pow. Strzeliński). Zawody zostały zorganizowane w ramach projektu pn. „Polsko-Czeska współpraca w kontekście X Rocznicy wejścia do UE – współpraca Libchavy i Strzelina”. W tej nieoficjalnej rywalizacji, organizowanej przez strażaków z nowoleskiej Ochotniczej Straży Pożarnej udział wzięło sześć drużyn młodzieżowych.

Czytaj dalej..  2014-10-01
  Zbiórka objazdowa odpadów - Gmina Żórawina

     Zbiórka objazdowa odpadów dla nieruchomości zamieszkałych, w ramach której bezpłatnie są odbierane segregowane odpady, odbędzie się na terenie gminy Żórawina w terminie: 28.10.2014 r. - 07.11.2014 r.

Szczegółowe informacje

Czytaj dalej..  2014-09-26
  Informacja nt. drogi w miejscowości Komorowice

     Informacja od firmy Topacz Investment nt. drogi w miejscowości Komorowice

Informacja

Czytaj dalej..  2014-09-19
  Utrudnienia w ruchu związane z przebudową ulicy Urzędniczej w Żórawinie

     W związku z rozpoczętą przebudową ulicy Urzędniczej w Żórawinie informujemy, że mieszkańcy muszą liczyć się z występującymi utrudnieniami w ruchu.
Przewidziany koniec prac budowlanych przewidziano na listopad br.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Czytaj dalej..  2014-09-18
  Budowa drogi Stary Śleszów-Wilkowice oraz w m. Krajków.

     W sierpniu br. rozpoczęła się budowa kolejnych dróg na terenie naszej Gminy. Przebudowana zostanie droga łącząca wsie Stary Śleszów z Wilkowicami oraz droga gminna w Krajkowie. W ramach w/w zadań wykonana zostanie nowa nawierzchnia tłuczniowa, która umożliwi swobodne przemieszczanie się pojazdów rolniczych, samochodów osobowych oraz rowerzystów. Budowa drogi do Wilkowic zapewni miejscowości połączenie z drogą wojewódzką nr 346. W chwili obecnej prowadzone są prace ziemne oraz rozpoczęto układanie podbudowy.

Czytaj dalej..  2014-09-11
  Szkolenie - Budowanie pozytywnego wizerunku współpracy partnerów

     Szanowni Państwo!

W imieniu Lidera projektu Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych serdecznie zapraszamy przedstawicieli samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych na szkolenie „Budowanie pozytywnego wizerunku partnerów współpracy”. Głównym celem szkoleń jest stworzenie płaszczyzny pozwalającej na wymianę doświadczeń, wiedzy, wzajemne uczenie się oraz przełamywania stereotypów i rutynowego myślenia w kontekście współpracy samorządów lokalnych i NGO.

Co zrobić by lepiej nam się współpracowała z samorządem lokalnym, organizacją pozarządową? Jak poprawić wizerunek współpracy? Co czyni współpracę efektywniejszą i przyjemniejszą? Na jakich płaszczyznach możemy współpracować? Na te i inne pytania mogą Państwo poznać odpowiedź podczas szkolenia.

Czytaj dalej..  2014-09-09
  Komunikat Agencji Rynku Rolnego do Producentów warzyw i owoców

     Komunikat Agencji Rynku Rolnego do Producentów warzyw i owoców.

Treść komunikatu

Czytaj dalej..  2014-09-09
  Kolejne drogi transportu rolnego wykonane

     W sierpniu br. zakończyły się prace polegające na budowie dróg dojazdowych do gruntów rolnych w miejscowościach: Karwiany i Suchy Dwór. W ramach tej inwestycji powstało około 1 km nowych dróg o nawierzchni bitumicznej. Droga do Karwian połączyła się z wybudowaną w roku ubiegłym drogą Rzeplin-Suchy Dwór a ulica Kobierzycka w Suchym Dworze zapewni lepszy dojazd do ulic: Parkowej, Agrestowej i Lisiej.
Wybudowane drogi umożliwią mieszkańcom wsi Karwiany i Suchy Dwór dojazd do pól oraz posesji w każdych warunkach pogodowych.
Pozyskane dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego znacząco wpłynęło na obniżenie kosztów inwestycji.
Tomasz Gracz

Czytaj dalej..  2014-09-09
  Przebudowa ul. Głównej w Suchym Dworze

     Trwają prace związane z przebudową ul. Głównej w Suchym Dworze. W chwili obecnej remontowana jest kanalizacja deszczowa, wymieniono część rurociągów, studnie zbiorcze oraz wpusty uliczne. Rozpoczęto również układanie nowych krawężników. Do wykonania pozostaną: chodniki, przejście dla pieszych, wymiana przepustu pod drogą oraz ułożenie nowej nawierzchni asfaltowej.
Na realizację tego zadania Gmina uzyskała 50% dofinansowanie ze środków pochodzących z Budżetu Państwa. Prace zakończą się w połowie października bieżącego roku.
Tomasz Gracz

Czytaj dalej..  2014-08-26
  Wmurowanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję w Suchym Dworze

     19 sierpnia 2014 roku dokonano uroczystego podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod nową inwestycję na terenie Gminy Żórawina. Inwestorem jest firma Ropla Elektronik Sp. z o.o, która zamierza stworzyć centrum biurowo-magazynowe w Suchym Dworze, zajmuje się dystrybucją kondensatorów elektrolitycznych, foliowych, ceramicznych, baterii i akumulatorów, wyświetlaczy LED i LCD, diod LED, przetwornic DC/DC oraz wentylatorów.
Do specjalnie przygotowanej tuby włożono podpisany akt erekcyjny, aktualne numery lokalnych gazet, zdjęcia z budowy oraz będące obecnie w obiegu pieniądze. Symbolicznego zamurowania dokonali przedstawiciele Firmy Ropla Elektronik Sp. z o.o., Wykonawca prac budowlanych, Wójt Gminy Żórawina i zaproszeni goście.

Czytaj dalej..  2014-08-25
  Zakończyła się „Budowa ciągu pieszo-rowerowego w Mędłowie”

     W sierpniu br. zakończyły się prace polegające na budowie ciągu pieszo-rowerowego w Mędłowie. W ramach tej inwestycji powstało około 550 metrów chodnika wraz ze ścieżką rowerową. Ciąg pieszo-rowerowy prowadzony jest od Mędłowa do skrzyżowania z drogą powiatową Wrocław-Żórawina, przy której znajduje się przystanek autobusowy.
Jest to ważna inwestycja z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów ponieważ droga prowadząca do Mędłowa jest wąska i charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu. W chwili obecnej mieszkańcy mogą bezkolizyjnie pokonać drogę do przystanku.
Zadanie to jest finansowane ze środków Budżetu Gminy Żórawina przy wsparciu finansowym Lokalnej Grupy Działania Lider A4 w ramach PROW 2007-2013.

Czytaj dalej..  2014-08-11
  Budowa chodnika przy Alei Niepodległości w Żórawinie

     Rozpoczęły się prace polegające na budowie chodnika przy alei Niepodległości w Żórawinie. W ramach tej inwestycji powstanie około 300 metrów chodnika po obu stronach drogi. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców wykonane zostanie również przejście dla pieszych. Chodnik prowadzony jest od skrzyżowania z ul. Wrocławską do skrzyżowania z ulicą Truskawkową. Jest to bardzo ważna inwestycja ponieważ poprawi bezpieczeństwo pieszych zamieszkujących zachodnią część Żórawiny, którzy korzystali do tej pory z pobocza drogi powiatowej.

Czytaj dalej..  2014-08-11
  Spotkanie przedstawicieli Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego

     ZINTEGROWANE INWESTYCJE TERYTORIALNE 2014-2020

We wtorek 5 sierpnia 2014 roku w Muzeum Powozów w Galowicach odbyło się robocze spotkanie sygnatariuszy porozumienia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, w którym uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Wrocławia oraz 14 gmin sąsiadujących: Gmina Siechnice, Gmina Jelcz-Laskowice, Miasto i Gmina Kąty Wrocławskie, Miasto i Gmina Trzebnica, Miasto i Gmina Sobótka, Miasto Oleśnica, Gmina Długołęka, Gmina Czernica, Gmina Kobierzyce, Gmina Miękinia, Gmina Wisznia Mała, Gmina Oleśnica, Gmina Oborniki Śląskie oraz gospodarz – Gmina Żórawina. Celem było wypracowanie optymalnych rozwiązań podziału środków unijnych na inwestycje zintegrowane, omówienie budżetu. Uzgodniono, że podział funduszy dokonywany będzie zgodnie z liczbą mieszkańców, przy założeniu, że Wrocławiowi przypadnie 65%, natomiast gminom 35% z całkowitej puli 308,8 mln euro.

Czytaj dalej..  2014-07-31
  Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Suchym Dworze

     Od czerwca br. trwa budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Suchym Dworze. W ramach zadania wykonana zostanie nowa nawierzchnia bitumiczna na ulicy Kobierzyckiej.
W chwili obecnej prowadzone są prace związane z wykonaniem podbudowy oraz przygotowaniem nawierzchni do układania masy bitumicznej.

Czytaj dalej..  2014-07-31
  Remont świetlicy w Wilczkowie rozpoczęty!

     W lipcu bieżącego roku rozpoczęły się prace remontowe budynku świetlicy wiejskiej w Wilczkowie. Wykonawcą prac jest Spółdzielnia Rzemieślnicza z Ząbkowic Śląskich.
Zadanie realizowane jest przy 50% wsparciu finansowym ze środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Oś 3 „Odnowa i rozwój wsi”.
Wnioskodawcą realizacji tej inwestycji są Rada Sołecka oraz mieszkańcy Wilczkowa.

W ramach remontu zostaną przeprowadzone następujące prace: wymiana instalacji elektrycznej i sanitarnej, stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana pokrycia dachowego, remont zaplecza sanitarnego, odnowienie elewacji.

Czytaj dalej..  2014-07-09
  Powstaje Dolnośląska Rada Działalności Pożytku Publicznego

     W dniu 7 lipca 2014 r. Marszałek Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabór kandydatów do Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Nabór kandydatów na przedstawicieli organizacji pozarządowych w DRDPP potrwa do 5 sierpnia 2014 r.
Szczegółowe informacje o naborze kandydatów zostały zamieszczone na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego: http://www.umwd.dolnyslask.pl/organizacje-pozarzadowe, tablicy ogłoszeń w UMWD oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czytaj dalej..  2014-07-03
  XIV Konkurs Stypendialny „zDolny Śląsk”

     Uwaga zdolni Dolnoślązacy – czekają na Was stypendia!

Stypendia Programu „zDolny Śląsk”, każde w kwocie od 2500 zł do 3500 zł rocznie, ufundowane m.in. z dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego, czekają na młodych uzdolnionych Dolnoślązaków. Fundacja Edukacji Międzynarodowej ogłasza rozpoczęcie czternastej edycji Konkursu Stypendialnego „zDolny Śląsk”. W tym roku konkurs ogłaszany jest jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego, aby kandydaci starający się o stypendia mogli zebrać potrzebne dokumenty i opinie, zanim ich szkoły ograniczą swoją działalność na czas wakacji.

Czytaj dalej..  2014-06-24
  Zbiórka przeterminowanych i zbędnych leków

     W Urzędzie Gminy Żórawina na parterze wystawiony jest pojemnik do którego można wrzucać przeterminowane i zbędne leki.
Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości bezpiecznego pozbycia sie niebezpiecznych odpadów.

Czytaj dalej..  2014-06-11
  Sobótka – Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

     W dniu 07 czerwca 2014 r. o godz. 11:00 na stadionie MOSiR-u w Sobótce odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu wrocławskiego. Powiatowe zawody sportowo – pożarnicze rozgrywane są co dwa lata i udział w nich biorą najlepsze drużyny z poszczególnych gmin, wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji. Zwycięska drużyna będzie reprezentować Powiat Wrocławski w eliminacjach wojewódzkich. Ponadto zawody strażackie są jedną z form doskonalenia zawodowego strażaków ochotników, którzy dają z siebie wszystko by wieść prym w swoim regionie. Jest to także wspaniała okazja do ćwiczeń, które rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej.

Czytaj dalej..  2014-05-26
  Budowa drogi Jaksonów-Szczepankowice

     W maju rozpoczęła się budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych Jaksonów-Szczepankowice. W ramach zadania wykonana zostanie nowa nawierzchnia tłuczniowa na odcinku 770 m.
Prace prowadzi Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej z Żórawiny.
Na realizację tego zadania Gmina uzyskała 50% dofinansowanie ze środków pochodzących z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Prace zakończą się w czerwcu bieżącego roku.
W przyszłym roku planowane jest wykonanie nawierzchni bitumicznej.
Tomasz Gracz

Czytaj dalej..  2014-05-26
  Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu MPZP

     Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu MPZP w zakresie linii elektroenergetycznej 400kV Dobrzeń-Pasikurowice/Wrocław wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Szczegółowe informacje

Czytaj dalej..  2014-05-22
  Konsultacje społeczne

     Szanowni Państwo !

Mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządóworaz przedsiębiorcy działający w obszarze aktywności Lokalnej Grupy Działania (LGD): Stowarzyszenie LIDER A4 tj. w obrębie gmin: Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Siechnice i Żórawina.

Rozpoczęliśmy ostatni rok wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2007-2013, zapraszamy Państwa do dyskusji w ramach podsumowania tego okresu, a także partycypacji w planowaniu wizji LSR na lata 2014-2020.

Czytaj dalej..  2014-05-21
  Podziękowania dla Wójta Gminy Żórawina za wsparcie akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” 2014

     W piątek 16 maja 2014 r. we wrocławskiej Hali Stulecia odbyło się uroczyste podsumowanie akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, podczas której szczególne podziękowania za wsparcie skierowano do Jana Żukowskiego – Wójta Gminy Żórawina, który z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz redaktor TVP Wrocław Grażyny Orłowskiej-Sondej otrzymał symboliczny dyplom.

Czytaj dalej..  2014-05-20
  Umowa na budowę hali sportowej przy gimnazjum w Żórawinie podpisana.

     W dniu 14 kwietnia 2014 r. Zastępca Wójta Gminy Żórawina Pan Tomasz Gracz wraz ze Skarbnikiem Panem Krzysztofem Bagińskim, reprezentując gminę Żórawina podpisali umowę z wykonawcą na budowę hali sportowej w Żórawinie. W imieniu wykonawcy Firmy MIRS sp. z o.o. ze Spalic umowę podpisał Prezes Zarządu Pan Arkadiusz Swornowski. Koszt budowy obiektu to blisko 4,1 mln zł.

Czytaj dalej..  2014-05-16
  Bezpłatne szkolenia - „Wrocławskie Centrum Kompetencji Kluczowych”

     W ramach projektu „Wrocławskie Centrum Kompetencji Kluczowych”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach językowych i komputerowych. Kursy kończą się certyfikatem TELC lub ECDL.
Do udziału w projekcie mogą przystąpić osoby w wieku 18-64 lat zamieszkałe na terenie miasta Wrocław lub powiatu wrocławskiego (meldunek nie jest wymagany), które spełniają 1 z poniższych warunków:
• ukończyły 50 rok życia,
• mają max wykształcenie średnie,
• są długotrwale bezrobotni, z wykształceniem wyższym, do 30 roku życia,

Rekrutujemy osoby z obszarów miejskich i wiejskich (szkolenia prowadzone będą na obszarach zamieszkania osób zainteresowanych udziałem w szkoleniach), które chcą bezpłatnie podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności poprzez doskonalenie znajomości lub poznanie od podstaw obsługi komputera i/lub najbardziej pożądanych na rynku pracy języków obcych.

Rekrutacja: 71 333 11 60, projekt@wibe.wroc.pl, www.wibe.wroc.pl

Czytaj dalej..  2014-05-06
  Wójt Gminy Żórawina laureatem plebiscytu na „Najlepszego Wójta na Dolnym Śląsku”

     W zorganizowanym przez Gazetę Wrocławską plebiscycie na „Najlepszego Wójta na Dolnym Śląsku” udział wzięło 73 wójtów. Głosować można było od 18 marca do 8 kwietnia na portalu GazetaWroclawska.pl. Zwycięzcą plebiscytu został Jan Marian Grzegorczyn z Miękini. Jan Żukowski wójt gminy Żórawina zajął zaszczytne 6 miejsce. Dyplomy zwycięzcom plebiscytu wręczył redaktor naczelny „Gazety wrocławskiej” Arkadiusz Franas.
Pamiątkowy dyplom w imieniu wójta Jana Żukowskiego odebrał zastępca wójta Tomasz Gracz.
Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom za wsparcie i oddane głosy.
Mateusz Królewicz

Czytaj dalej..  2014-05-05
  Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego

     Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Polsce (ZIT) to narzędzie zaproponowane przez Komisję Europejską w nowym okresie programowania na lata 2014 – 2020.

Za pomocą ZIT realizowane będą strategie terytorialne dotycząca zintegrowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych.

Przy pomocy mechanizmu finansowego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jednostki samorządu terytorialnego będą mogły w partnerstwie realizować wspólne przedsięwzięcia finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

W celu wdrożenia realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocław oraz czternaście sąsiadujących jednostek samorządu terytorialnego tworzące Wrocławski Obszar Funkcjonalny (WrOF) przystąpiło w dniu 9 lipca 2013 r. do Porozumienia w sprawie zasad współpracy Stron porozumienia przy programowaniu, wdrażaniu, finansowaniu, ewaluacji, uzgadnianiu wspólnych inwestycji, bieżącej obsłudze i rozliczeniach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Partnerstwo zawarły: Gmina Wrocław, Gmina Jelcz Laskowice, Miasto i Gmina Kąty Wrocławskie, Gmina Siechnice, Gmina Trzebnica, Miasto i Gminą Sobótka, Miasto Oleśnica, Gmina Długołęka, Gmina Czernica, Gmina Kobierzyce, Gmina Miękinia, Gmina Oleśnica, Gmina Wisznia Mała, Gmina Żórawina, Gmina Oborniki Śląskie.


Strona internetowa Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego

Czytaj dalej..  2014-03-17
  ARiMR i ANR zajęły stanowisko w sprawie bezumownego użytkowania gruntów należących do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

     Komunikat Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie bezumownego użytkowania gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Komunikat

Czytaj dalej..  2014-03-06
  Nowa strona internetowa Związku Międzygminnego Ślęza-Oława

     Zapraszamy na nową strone internetową Związku Międzygminnego Ślęza-Oława, na której zamieszczone są najnowsze informacje dotyczące harmonogramów odbioru odpadów, działalności PSZOK i mobilnego MPSZOK, deklaracje i regulaminy oraz najnowsze i zawsze aktualne informacje dla mieszkańców dotyczące zasad segregacji i zbiórki odpadów.

Link do strony internetowej Związku jest umieszczony na stałe w lewym menu naszej strony, oraz poniżej:

Strona internetowa Związku Międzygminnego Ślęza-Oława

Czytaj dalej..  2014-02-21
  Regionany Punkt Konsultacyjno-Doradczy w UMWD w 2014 r

     Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWD, zaprasza organizacje pozarządowe działające na terenie Państwa gminy i powiatu do skorzystania z profesjonalnego doradztwa udzielanego w Regionalnym Punkcie Konsultacyjno Doradczym dla Organizacji Pozarządowych.

Doradztwo udzielane jest zarówno w formie osobistej, jak i telefonicznej i mailowej.

Aby skorzystać z doradztwa osobistego należy wcześniej umówić się pod nr tel. 71 770 40 76 lub pod adresem mailowym: konsultacje_ngo@umwd.pl, na który również można przesyłać zapytania w formie elektronicznej.

Zapraszamy na ul. Ostrowskiego 7, 53-238 Wrocław [piętro I, pok. 401] w poniedziałki w godzinach 11.00-16.00 oraz w środy w godzinach 8.00-13.00.

Czytaj dalej..  2014-02-14
  Informacja Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu

     Informacja Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu w sprawie przeprowadzonych przeglądów wałów przeciwpowodziowych.

Informacja

Czytaj dalej..  2014-02-04
  ZMIANA NUMERU RACHUNKU BANKOWEGO DO WPŁAT PODATKÓW - PRZYPOMNIENIE

     Przypominamy, że w związku ze zmianą systemu rozliczeń w 2011 roku każdemu podatnikowi został przyporządkowany jego indywidualny numer konta bankowego.
Wszystkie wpłaty będą jednoznacznie identyfikowane na podstawie tego numeru.
Prosimy o dokonywanie przelewów podatkowych tylko na wskazany w nakazie podatkowym numer rachunku.

Czytaj dalej..  2013-12-11
  Stawki podatków na 2014 rok

     Informujemy, że zostały podjete uchwały Rady Gminy określające stawki podatków od nieruchomości, rolnego i od środków transportowych na 2014 rok. Uchwały wraz z formularzami są dostępne na Biuletynie Informacji Publicznej.

Czytaj dalej..  2013-11-21
  Kolejna inwestycja w naszej Gminie

     Informujemy, że na terenie naszej Gminy, w miejscowości Żórawina, powstanie siedziba firmy TOP-GYM, zajmującej się produkcją, dystrybucją oraz serwisem maszyn fitness (bieżnie, rowery treningowe, steppery, wioślarze i inne).

Czytaj dalej..  2013-09-19
  Plac zabaw w Polakowicach

     13 września 2013 zakończono rozbudowę placu zabaw w Polakowicach. Inwestycja jest dofinansowana przez Województwo Dolnośląskie w 50 %, w ramach inicjatywy „Odnowa Wsi Dolnośląskiej. Beneficjenci zostali wyłonieni w drodze konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Czytaj dalej..  2013-09-12
  Budowa sieci wodociągowej do Marcinkowic

     Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej przystąpiono do budowy sieci wodociągowej do ostatniej nie zwodociągowanej wsi w gminie Żórawina. Inwestycja ta była oczekiwana przez mieszkańców miejscowości Marcinkowice, którzy do tej pory korzystali z wody pochodzącej z lokalnych studni, a woda pitna dostarczana była przez Gminę.
Wykonawcą prac jest Zakład Instalacji Sanitarnych, CO i Gazowych ze Skarbimierza, który wykona przedmiotową sieć za 193 tys zł.
Środki finansowe w wysokości 75% pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
W ramach tego zadania wybudowane zostanie 1,5 km nowej sieci, która będzie zasilana wodą pochodząca ze Stacji Uzdatniania w Węgrach.

Czytaj dalej..  2013-09-06
  Remont świetlicy wiejskiej w Węgrach sfinansuje Unia Europejska

     Gmina Żórawina podpisała umowę z firmą ROBKON z Ząbkowic Śląskich wykonawcą prac remontowych budynku świetlicy wiejskiej w Węgrach. Na realizacje tej inwestycji Gmina otrzymała dofinansowanie ze środków Lokalnej Grupy Działania Lider A4 w ramach programu „Odnowa i rozwój wsi”. Dotacja pochodzi ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wysokość dofinansowania to 75% kosztów kwalifikowanych projektu.

Czytaj dalej..  2013-09-02
  Nowe oświetlenie uliczne w Żórawinie

     W chwili obecnej trwają prace związane z montażem oświetlenia ulicznego w Żórawinie. W ramach tej inwestycji zamontowanych zostanie 26 nowych punktów świetlnych przy ulicach: Bankowa, Gimnazjalna, M. Kopernika i Sportowa.
Jako źródło światła zastosowano technologie sodową zapewniającą wysoką skuteczność świetlną i bezpośrednio wynikającą z tego oszczędność energii elektrycznej.
Tomasz Gracz

Czytaj dalej..  2013-08-21
  Dofinansowanie dla Wilczkowa

     W ostatnich dniach, w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Wójt Gminy Żórawina – Jan Żukowski, w obecności członka zarządu Województwa Dolnośląskiego - Włodzimierza Chlebosza, podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji pod nazwą: „Modernizacja świetlicy wiejskiej w Wilczkowie” .
Zadanie będzie realizowane przy 50% wsparciu finansowym ze strony Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Oś 3 „Odnowa i rozwój wsi”.

Czytaj dalej..  2013-08-02
  Informacja dotycząca gazyfikacji Gminy Żórawina

     Na początku 2014 roku rozpoczną się prace związane z gazyfikacją Gminy Żórawina (rys. 1a i 1b).
Budowa rozłożona będzie na 2 etapy. W I etapie powstanie główna linia przesyłowa biegnąca przez Suchy Dwór, Mędłów, Żórawinę oraz Wojkowice.
Etap II – docelowy, będzie polegał na budowie sieci gazowej dystrybucyjnej we wskazanych miejscowościach, której zadaniem będzie doprowadzenie gazu do firm, instytucji i odbiorców indywidualnych.

Inwestorem zadania jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SPV 4 sp. z o. o. Oddział we Wrocławiu, ul. Ziębicka 44, 50-507 Wrocław, www.dsgaz.pl

Czytaj dalej..  2013-07-26
  Porozumienie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego

     9 lipca 2013 roku w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia podpisano Porozumienie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dzięki temu instrumentowi do podziału pomiędzy jednostki biorące udział w inicjatywie będzie 155,2 mln euro przeznaczonych na realizację nowych inwestycji w latach 2014-2020. Kwota może być powiększona o dodatkowe środki z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj dalej..  2013-07-10
  Folder informacyjny o linii wysokiego napięcia 400kV

     Przedstawiamy folder informacyjny o budowie dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV, której planowana inwestycja będzie przebiegać przez obszar naszej Gminy.
Dodatkowe informacje na temat tej inwestycji udzielane są w sekretariacie Urzędu Gminy.

Folder informacyjny

Czytaj dalej..  2013-07-03
  Wielofunkcyjne boisko w Krajkowie - informacje o projekcie

     Inwestycje o nazwie: "Wykonanie boiska wielofunkcyjnego w Krajkowie" zlokalizowano obok budynku, w którym znajduje się świetlica wiejska w Krajkowie. Przedsięwzięcie to polegało na wybudowaniu od podstaw wielofunkcyjnego boiska, w ramach którego: przygotowano teren pod obiekt, wykonano podbudowę i ułożono nawierzchnie z betonowej kostki. Dodatkowo, ze środków sołeckich boisko wyposażono w zestawy do gry w koszykówkę i siatkówkę.
Zrealizowana inwestycja umożliwia mieszkańcom Krajowa aktywne spędzanie czasu na wolnym powietrzu oraz integrację poprzez sport i rozrywkę.

Więcej informacji o inwestycji oraz zdjęcia boiska zamieszczone są na naszej stronie internetowej w dziale "Projekty Unijne".

Czytaj dalej..  2013-01-25
  Zmiana siedziby Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej

     Szanowni Państwo, informujemy, iż od dnia 1 lutego 2013 roku siedziba Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej zostaje przeniesiona do Węgier na ulicę Młyńską 9 (obok stacji uzdatniania wody w Węgrach).

Czytaj dalej..  2012-09-06
  Komunikat Ministerstwa Gospodarki

     UWAGA PRZEDSIĘBIORCY!!!
Przypominamy, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Gospodarki są BEZPŁATNE.

Chcemy przestrzec przed firmami komercyjnymi przesyłającymi osobom, które założyły działalność gospodarczą, oferty dokonania odpłatnego wpisu w prowadzonych przez siebie rejestrach (katalogach firm).
Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski i nie jest wymagany przez przepisy prawa.

Czytaj dalej..  2012-03-14
  Apel do obywateli, którzy zamieszkują na terenie Gminy Żórawina, a nie zgłosili w Urzędzie Skarbowym faktu zamieszkiwania na terenie naszej Gminy!!!

     Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o zgłoszenie w Urzędzie Skarbowym swojego miejsca zamieszkania w Gminie Żórawina. Zgłoszenie to nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami. Zmiany tej dokonują Państwo bezpłatnie bez konieczności wymiany dokumentów, zmiany miejsca zameldowania czy załatwienia innych spraw urzędowych.

Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ w 2012 roku wielkość udziału gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) wynosić będzie 37,26%. Ten procent podatku, który płacicie Państwo do Urzędu Skarbowego, wraca następnie do kasy gminy według miejsca zamieszkania. Obecnie w naszej Gminie zameldowanych jest ponad 9 tysięcy mieszkańców. Jednak według naszych szacunków liczba osób mieszkających bez zameldowania na terenie gminy Żórawina to kolejne 1,5 tys. W roku 2010 dochody Gminy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wyniosły około 4,4 miliona złotych.

Czytaj dalej..  2011-03-10
  Ogłoszenie w sprawie usuwania azbestu

     Gmina Żórawina przypomina o rejestracji właścicieli nieruchomości zainteresowanych usuwaniem azbestu, ze swoich nieruchomości.

Zgodnie z opracowanym „Gminnym programem usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest”, w 2011 r. przewiduje się usuwanie azbestu z ok. 4000 m2 powierzchni dachowych.

W pierwszej kolejności dotyczyć to będzie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Przewidujemy pomoc w wysokości 50% kosztów ( tj. odbiór przygotowanego azbestu, transport i utylizacja).

Ponadto prowadzimy rejestrację właścicieli nieruchomości, którzy chcą wziąć udział w programie w latach 2012-2014 dla zabezpieczenia na ten cel środków własnych, a także krajowych i unijnych.

Czytaj dalej..  2010-03-23
  Zbiórka zużytych baterii

     W Urzędzie Gminy Żórawina na parterze wystawiony jest pojemnik do którego można wrzucać zużyte baterie oraz akumulatorki małogabarytowe (od telefonów komórkowych, cyfrowych aparatów fotograficznych, laptopów itp)

Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości bezpiecznego pozbycia sie niebezpiecznych odpadów.

Czytaj dalej..  2008-09-05
  Apel Wójta o pomoc dla Julii

     Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc dla Julii Lewickiej.

Czytaj dalej..

Październik 2014

Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Plan lotów - Lotnisko Wrocław Rozkłady jazdy PKP Rozkłady jazdy PKS Rozkłady jazdy MPK

Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP - Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Portal dla osób prowadzących działalność gospodarczą
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Dziennik UstawMonitor PolskiElektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego
Przetargi
i zamówienia publiczne


Przetargi i zamówienia publiczne
Aktualności z Gminy na SMS

Na górę/Up

2009-2014 Gmina Żórawina